OSLAVA jesennej rovnodennosti a BOHATEJ ÚRODY

OSLAVA JESENNEJ ROVNODENNOSTI

Jesenná rovnodennosť nastáva v piatok 23.9. pár minút po 3. hodine rannej, keď Slnko vstupuje do vzdušného znamenia Váhy. Prichádza správny čas na návrat do rovnováhy, na určité spomalenie, ponorenie sa do seba, upokojenie a harmonizáciu našich vzťahov, ako aj vonkajších a vnútorných aspektov života. Jesenná rovnodennosť je čas definitívnej rozlúčky s letom a štartom k príprave na zimu.
Choďte do prírody, k vode, do lesa, k moru a bosí sa prepojte s matkou Zemou. Pokiaľ nás Slnko láska a dobíja energiou, užite si babie leto a načerpajte si ho dostatok na zimu. Začína jeseň, dĺžka dňa a noci / svetla a tmy sú rovnako dlhé – a preklápame sa do temnejšej polovice roka. V keltskej tradícii sa tento sviatok nazýva Mabon – oslavuje úrodu (predovšetkým ovocia), hojnosť darov Zeme a posledné teplé, slnečné, príjemné dni roka. Je to jedinečná príležitosť k poďakovaniu sa za všetku tú krásu a za dostatok všetkého – materiálneho i duchovného – čo k žitiu potrebujeme. Sila prírody sa sťahuje dovnútra, pestrofarebné listy padajú zo stromov na pôdu, aby ju chránili pred zimnými mrazmi a obohatili o humus. Symbolom jesene a života je jablko.
Pokiaľ úprimne poďakujeme prírode za jej dary, vedome sa spojíme s esenciou tohto vesmírneho sviatočného okamihu, dokáže umocniť naše zámery, ciele a podporí nás v bilancii tretiny roka a pri plánovaní aktivít na zvyšné tri mesiace. Práve teraz je možné urobiť rozlúčkový rituál a efektívne uzavrieť a prepustiť určitú kapitolu nášho života, zaťažujúce vzťahy, aktivity, zlozvyky, programy, emócie, strachy… Napísaním na papier, poďakovaním sa za skúsenosti, životné lekcie a následným spálením, zakopaním popola do zeme, roztrúsením vo vetre či rozptýlením do tečúcej vody.
Sviatok nás spája s našimi predkami, ktorí v tomto čase žehnali poliam, sadom a viniciam, aby im o rok priniesli dostatočnú úrodu. Preto aj moderným súčasníkom pripomína vinobranie, hody, sviatky piva či slivovice. Mabon je tiež časom potrebného odpočinku po zbere a uskladnení úrody. Tradícia u nás spája sviatok jesennej rovnodennosti s bohyňou Mokoša, ktorá je synonymom vlhkej, úrodnej a plodnej zeme. Mokoša je našou spoločnou milujúcou matkou Zem.
Ak máte záhradu alebo sad, obíďte ho a nahlas alebo v duchu mu požehnajte a poďakujte. Priložte dlane na pôdu, pobozkajte ju a/lebo sa jej pokloňte za všetko, čo vám od jari poskytli – pokoj, relaxáciu, načerpanie síl, odpočinok, úrodu, ticho, súkromie, domov. Pri tomto rituáli môžete darovať miestu darčeky: sušené jabĺčka, lupene ruží, oriešky, atp.
Ďalším spôsobom, ako osláviť tento sviatok, je zhotoviť si domáci oltár alebo výzdobu v dome, byte či záhrade. Uvítajte vďaka nemu jeseň a dary Matky Zeme. Na oltár dajte sviečku a misku s ovocím – chýbať by nemali jablká, hrozno či víno – a tradičné symboly jesene, ako sú posvätné žalude, gaštany, šišky, šípky, halúzky… Ladené do oranžových, hnedočervených a gaštanových odtieňov. Všetko v súlade s archetypmi kráľa a kráľovnej, ktorí zberajú, čo zasiali.
Najjednoduchšou alternatívou osláv pre rodinu a priateľov je hostina. Aranžovať môžete domáci chlieb, všetky druhy dýň, semená, orechy, pripraviť jablkový koláč, mrkvu, zemiaky, kukuricu, kapustu, jablčný alebo hroznový mušt, víno či medovinu, podľa svojej chuti. Je veľmi dôležité, aby sa každý svojim spôsobom a slovami na jej začiatku poďakoval Zemi za hojnosť a dary, ktorými nás zahŕňa. Pretože len vďačnosť robí ľudí skutočne bohatí.
Afirmácia: Srdečne ďakujem matke Zemi za hojnosť jej darov.