Môj osobný recept na trvalé životné šťastie a pohodu

So Silviou Marisi Struhárovou, PhD. sme sa stretli v jedno nedeľné ráno pri dobrom zázvorovom čaji. Cítili sme, že Vás ako lektorka, komunikátorka, novinárka, podnikateľka, spisovateľka, terapeutka a koučka môže zrozumiteľným jazykom v mnohom inšpirovať. A veríme, že tomu tak v nasledujúcich riadkoch bude.

Aký je váš vzťah k alternatívnej medicíne?
– K medicíne a liečeniu mám veľmi pozitívny vzťah – máme ju v rodine. Štatisticky spočítané – troch lekárov a dve vrchné zdravotné sestry. Okrem toho som do 12-tich rokov vyrastala na prekrásnom slovenskom vidieku. S rodičmi sme pravidelne chodili do lesov a lúk na liečivé bylinky, za čo som dodnes vďačná. Príroda aj jej prostá múdrosť je naša najväčšia a najmúdrejšia liečiteľka.
A čo vaša ďalšia životná cesta?
Zdá sa mi, že môj životný príbeh by postačil na tri životy (smiech). Od detstva som potajme bádala, pátrala a túžila objaviť recept na trvalé životné šťastie a harmonické medziľudské vzťahy. Intuitívne som cítila, že prepojenie s dušou a duchom je kľúčové. Moji starí rodičia mi poskytli tradičné kresťanské korene, z ktorých výživu čerpám dodnes. Hľadala som ďalej spôsob, ako byť súčasne ukotvený v tele i v stálom prepojení so Stvoriteľom. Postoj, ktorý človeka pozdvihuje a nie ponára do tmy pocitov strachu, viny, hanby, porovnávania, malosti, obete a nedostatočnosti v živote. Fascinovala ma možnosť dosiahnutia stavu milosti, dostatku a životnej ľahkosti.
Ale pôvodným povolaním ste novinárka.
Áno, mojím povolaním je dodnes novinárstvo. Tlmočenie udalostí a skúseností iných… Okrem toho som dvadsať rokov žila podľa spoločenských noriem v usporiadanom manželstve a vychovala dve schopné a úspešné deti. Naplnila som si tým ako žena a matka môj sen o krásnej rodine. Popritom som sa vzdelávala a neustále pracovala s ľuďmi a vždy som ich – aj napriek mnohým zraneniam a sklamaniam – mala úprimne rada, pomáhala im a podporovala ich. No prišli lekcie stretu s vážnymi chorobami. Keď na sebe roky pracujete a zrazu stojíte zoči voči smrti, uvidíte holú pravdu. To bol najväčší dar a poznanie, ktoré u mňa odštartovali radikálnu zmenu vnímania zázraku života.
Ako ste sa k tomu postavili?
Nasledovalo vymedzenie hraníc dávania a prijímania, prebudenie a uctievanie ženstva, bezpodmienečné prijatie, všeobjímajúca láska k samej sebe a ostatným živým tvorom, a tak ďalej. Mala som obrovské šťastie na učiteľov, ktorí mi veľa dali. Som narodená v znamení Vodnár – takže vizionárka a osobný rozvoj je pre mňa životnou potrebou, ako dýchanie. Odovzdávam len to, čo som sama prežila, pochopila a čím som prešla. Silu a schopnosť zmeniť a pozdvihnúť svoj svet. Začať od seba je to jediné a najvýznamnejšie, čo máme robiť pre blaho ľudstva. Každý z nás je rovnako dôležitý. Každý má svoju jedinečnú cestu a svoj čas na posun. Nie je dôležité, ako rýchlo idete, ale či idete správnym smerom.
Aké alternatívne terapie vás priťahujú?
– Intuitívne a citlivo som si vyberala a postupne vyskúšala viaceré postupy, ktoré pracujú s Energiou a Svetlom. Uznávam jógu, tai-chi, holotropné dýchanie, Hoo´ponopono, Metamorfnú techniku, Esejské zrkadlá vzťahov a udalostí, cvičenie päť Tibeťanov, Anjelskú terapiu či slovanskú ajurvédu ako „zázračné“ oslobodzujúce terapie. Lebo rozpúšťajú programy, ktoré nám síce v minulosti slúžili, ale v súčasnosti nás už iba zaťažujú. Pretože žijeme presne tak, ako myslíme, čo hovoríme a čomu veríme. To ešte stále veľa ľudí nevie, a preto je okolo nás toľko chudoby, bolesti a trápenia. Vedome podporujem aj rozvoj ženského potenciálu, ktorý je pre budúcnosť a prežitie Zeme v tejto dobe kľúčový. Venujem sa dychovým, bioenergetizačným, relaxačným a detoxikačným technikám. Pravidelne meditujem, modlím sa a rozjímam.
Cítite sa byť liečiteľkou?
Neviem, či som liečiteľkou v bežnom význame slova. Som terapeutka a inšpirátorka. Okolie mi vždy poskytovalo spätné väzby o tom, že moja prítomnosť ľudí aktivizuje k posunu a harmonizuje. Je to vtipné, ale tí, ktorí sa vnútorne bránili tomuto zrkadleniu pre nich potrebnej a osožnej zmeny, to pri stretnutí so mnou poňali negatívne. Našťastie, dnes už mám okolo seba väčšinu ľudí, ktorí na sebe a svojom šťastí pracovať chcú a sú pripravení. Pomáham im v celostnom rozvoji, a to transformačným harmonizačným koučingom šťastného bytia. S tým súvisí mentoring prosperity, archetypálna typológia, numerologické poradenstvo, harmonizácia bývania (feng šuej), a tak podobne. V praxi to jednoducho znamená, že ma ľudia vyhľadávajú, keď potrebujú riešiť seba, vzťahy, financie, prácu a zdravie.
Pripravujete teraz niečo liečivo-špeciálne?
Všetko čo robím, ľudí lieči… Druhý novembrový víkend budeme s Patrickom Monnotom z Francúzska viesť seminár „Tajomstvo dychu“ v centre Lesná záhrada neďaleko Bratislavy. Zameraný bude na dosiahnutie a udržanie si trvalej krásy, štíhlosti a vitality pre ženy i mužov bez drastických diét a umelých skrášľovacích procedúr. Na seminári „Cesta k láske“ budeme posledný novembrový víkend na moravskej Rusave v ženskom kruhu rozvíjať schopnosť a uvedomenie poslania prinášať a žiť lásku, ktorá je univerzálnou liečivou a tvorivou životnou silou. V predvianočnom a novoročnom období nás čakajú vzácne sviatočné témy seminárov – liečivý meditatívny Aramejský Otčenáš a Anjelská podpora a komunikácia. Teším sa na každého, kto sa pridá.
Ako sa môžu ľudia s vami stretnúť?
– Viac o mne sa dozviete na webovej stránke www.StastnaRovnovaha.sk, kde je aj kontakt. Zo srdca ďakujem tvorcom mesačníka Liečiteľ za oslovenie, záujem a rozhovor. Želám im a všetkým čitateľom, aby každý váš deň bol žitý v atmosfére šťastia, lásky, hojnosti a naplnenia.

foto Slávka Zaujecová
Ďakujeme za podnetný rozhovor.
(red)

Rozhovor vyšiel v mesačníku Liečiteľ pod titulkom Osobný recept na trvalé životné šťastie, vydanie november 2016.