Jeseň je obdobie vnútorného hľadania rovnováhy

Dnes 22. septembra 2016 o 16,20 h letného času vstupujeme do astronomickej jesene. Slnko opúšťa znamenie zemskej Panny a vstupuje do vzdušných Váh. Máme za sebou silné Novolunie v Rybách s protichodnými energiami. Retrográdny Merkúr sa nám všetkým v posledných dňoch príliš plietol do našich plánov. Ale ako darček k jesennej rovnodennosti od prírody sa dnes tá situácia zmenila a energie sa uvoľnili. Každý máme svoju cestu, konečne ju vidíme a sami si ju i realizujeme. 

Dominuje červená, hnedá a zlatá

Jesenná rovnodennosť prináša rovnako dlhú noc a deň, pričom dni budú stále kratšie. Slnko svieti na Zem kolmo na rovník. Slnečný boh akoby starne a v lone bohyne matky rastie dieťa. Príroda sa chystá na zimný spánok, ponúka posledné plody a semená. Symbolizuje vzťah matky a dcéry. Podľa tradícií archanjel Michael a jeho nebeské zbory čelia nastupujúcej temnote. V tomto čase naši predkovia ďakovali a obetovali poliam, stromom a prírode za úrodu. Zelenina a bylinky kraľovali v kuchyni. Domovy si zdobili jesennými plodmi, červenou, hnedou a zlatou farbou obilia. Aj dnu sa prenášala pestrosť jesene. Tekvice a obilné snopy sú vhodnými ozdobami do domácnosti i dvorov a vášmu domovu prepožičajú pozitívne vibrácie. Napríklad mäta ochraňuje pred negatívnymi energiami a pomáha dokonca pri obchodnom jednaní.

Hľadajte vnútornú rovnováhu

Jeseň je prípravou na zimné obdobie a odpočinok. Astrológovia a mágovia odporúčajú hľadať v tomto ročnom období vlastnú rovnováhu a harmóniu. Je to aj obdobie babieho (indiánskeho) leta, keď vo vzduchu lietajú čarovné pavučinky a „páperie“ z topoľov.

Poprechádzajte sa dnes v lese, zbierajte semienka a sušte si bylinky. Použite ich k výzdobe domova, alebo na čaje či rituály. Tradične by sa dnes malo jesť to, čo sme zožali pri poslednom zbere, takže ovocie, zelenina, obilie, strukoviny a kukurica.

Planéta je na kolenách

Pohodlné mestské bývanie a priemyselná výroba potravín nás takmer úplne odtrhli od prírody. Nežijeme síce s ňou spojenú drinu, ale stratili sme i energetické spojenie. Preto moderný človek znáša príchod jesene negatívne a môže ovplyvniť jeho zdravie. Prevenciou je opätovné zžitie a nacítenie sa na tok energií v prírode. Aj používaním ekologických materiálov, eko čistiacich prostriedkov a konzumáciou bio jedál. Ľudia dnes vôbec nemajú informácie o obrovskej škodlivosti látok, ktoré korunujú súčasnú civilizáciu a bežne sa denne používajú. Planéta Zem je na kolenách, je veľmi znečistená, čo sa prenáša aj do životov a prežívania ľudí. Jesenné nostalgie nás nabádajú dať si do poriadku dušu, upratať si v sebe i okolo seba a dostať sa do vnútornej rovnováhy.

Obnova lásky k Zemi

Jednou z možností je prepojenie sa s našou materskou planétou – Zem a lonom čistej prírody na zážitkových seminároch. Hlbinná ekopsychológia Joanny Macy podporuje rozpomenutie sa na svoj prapôvod. Spojenie každého jednotlivca s ním má hlboké liečivé účinky. Na ochutnávkach a seminároch „Obnova lásky k Zemi“ spoločne pracujeme v prospech lásky, šťastia, hojnosti, rovnováhy a trvalej starostlivosti o našu modrú planétu.

Silvia Marisi Struhárová, PhD.

Článok uverejnený na internetovom blogu vydavateľstva EUGENIKA.