Francúzsky mystický Languedoc… Ako v nebi, tak na Zemi

Povrchný pútnik hľadajúci pozlátka a cestovateľské atrakcie by povedal, že Languedoc človeka prekvapí gýčovito prostým obrazom najchudobnejšieho kraja Francúzska. Vedomý cestovateľ ihneď pocíti výnimočnosť prítomných energií a hlbokú spiritualitu krajiny, prírody, ľudí, ich obydlí a miest. Na jar divoký, rozkvitnutý a zelený, na jeseň obťažkaný bohatstvom úrody… Francúzsky Languedoc (historicky Occitánia) dnes obýva pestrá zmes ľudí a bytostí z rôznych kútov našej planéty i vesmíru.

Medzi ústím rieky Rhona a pohorím Pyreneje pozdĺž 200 km dlhého pobrežia na vás čaká mnoho darov Zeme, nezvyčajných dojmov a zážitkov – najstaršie francúzske vinice, náhrdelník odvážne vybudovaných katarských hradov, mestá nabité silnou atmosféru, nekonečné pláže Stredozemného mora a ticho… Posvätná jednoduchosť života, mierumilovná hrdosť, pokora a otvorené vedomie tunajších obyvateľov a krajiny vás uchvátia. Tu vám napadne, že ste práve vystúpili z kolotoča spoločenského systému, že síce ste naďalej vo svete, ale už nie ste z tohto sveta. Ste v slobode, pokoji, čistote, naplnení a blaženosti.

Slávna história

História tejto oblasti je slávna. Posledné storočia pred našim letopočtom ju obsadili Feníčania, potom Gréci a Rimania. Ocitol sa tu Hannibal, Arabi i Španieli. Územie sa opakovane snažilo o nezávislosť. Najsmutnejším obdobím dejín bolo 13. storočie -kvôli vyvraždeniu katarov počas križiackych výprav kresťanov proti kresťanom. Erb kraja dodnes tvorí katarský kríž.

Je to krajina takmer nepoškvrnená konzumom. Život sa tu s ľuďmi príliš nemazná. Miestne obyvateľstvo si po dlhé stáročia uchovalo prirodzené sebavedomie výnimočnosti aj vďaka viere, že medzi nimi sú priami potomkovia Ježiša Krista a Márie Magdalény. V okcitánskom jazyku sa doteraz dorozumieva asi 10 miliónov ľudí.

Dary Zeme  

Tretinu povrchu Languedocu pokrývajú vinice. Tu dozrieva až 40 percent celkovej produkcie francúzskeho hrozna, čím kraj dosahuje prvenstvo medzi francúzskymi vinárskymi oblasťami. Bežné sú obrovské sady s jablkami a slivkami, voľne rastúce figy, dule či omamné koreniny a liečivé bylinky. Blanguette z Limoux je najstaršie šumivé víno Francúzska. V Castres sa spracováva vlna.

Ľudia tu žijú v tesnom prepojení s prírodou – nad modernou civilizáciou vládne divoká a štedrá príroda Pyrenejí. Mobilný signál či navigácia auta často zlyháva. Na rozsiahlych zelených úbočiach sa úplne samostatne pasú bielo-šedé kravky, kone, osly, mohérové kozy či ovce.

Unikátny svet

Kdekoľvek vás na súkromných pozemkoch domácich či zahraničných majiteľov môže prekvapiť lesný labyrint, medicínsky kruh, súkromná jaskynka, rituálne miesto, voľná inštalácia z prírodných kúskov, alebo umelecká koláž z odpadkov.

Vysoko v červenkastých pyrenejských horách vás osamelá kľukatá cesta s nebezpečnými serpentínam môže doviesť aj do romantickej osady, akou je Auriac s 36 obyvateľmi. Nájdete tu zopár domov, zrúcaninu hradu, pomník padlým vo svetovej vojne či miestny úrad, ktorý má otvorené jednu hodinu týždenne. Toto je proste iný svet.

Ľudské sídla

V každom meste alebo dedinke vás privítajú a ohúria aleje mohutných majestátnych platanov s čistou bielou kôrou na širokých kmeňoch. Tieto prekrásne živé bytosti vám s radosťou poskytnú pocit bezpečia a milosrdný tieň v horúcom lete. V každom centre mesta, pochopiteľne ako všade vo Francúzsku, nájdete aj jednu alebo viac architektonicky a umelecky skvostných katedrál.

Carcasssone disponuje najpôsobivejšou európskou stredovekou pevnosťou, ktorá sa javí z diaľky ako fatamorgána nad riekou Aude. Hradné mesto s pôvabnými romantickými uličkami chráni dvojitý kruhový múr s 52 vežami. Metropola Languedocu leží na prastarej dopravnej a obchodnej ceste, ktorá spája Stredozemné more a Atlantik.

Katarské hrady

Severne od Carcassone leží štvorica katarských hradov Chateau de Lastours. Katari boli príslušníci stredovekého reformného kresťanského hnutia, ktorých nazývali aj Albigénci, bohomilovia a čistí. Okrem Carcassonne patrilo k reťazcu opevnení proti Španielsku jeho „päť synov“ – hradov postavených  v úchvatných výškach – Puilaurens, Peyrepertuse, Quéribus, Aquilar a Termes. K nim treba pripočítať   Puivert – hrad trubadúrov pri meste Quillan a slávny Montségur. Ruiny tejto poslednej bašty Katarov sa rozprestierajú na strmej hore vo výške 1215 m. n.m.

História Katarov vtlačila tomuto kraju jedinečnú pečať. Katarské očistné hnutie s centrami v mestách Toulouse, Albi a Carcassonne podporovala miesta bohatá šľachta na nezávislých bohatých grófstvach, na ktoré sa aj sám francúzsky kráľ pozeral so závisťou. Na šľachtických dvoroch sa tu schádzal celý svet. Vedci sa delili o nové poznatky, trubadúri ospevovali krásu žien a cnosti rytierov, katari kázali proti bezbožnému životu rímskych duchovných a žiadali chudobu cirkvi. Preto sa francúzsky kráľ spojil s rímskou inkvizíciou a v rokoch 1208 a 1226 vyhlásili križiacke výpravy proti „kacírom“. Po krvavom polstoročí boli katari vyvraždení, územie vyplienené a kráľ si toto územie víťazoslávne pripojil k francúzskej korune.

Katarský hrad Montségur je považovaný za posledný známy úkryt Svätého grálu – údajnej nádoby s Ježišovou krvou, z ktorej pil Kristus pri poslednej večeri pred ukrižovaním. No Svätým grálom vraj mohli byť aj slávne dokumenty, ktoré odtiaľto zmizli v roku 1244 po desaťmesačnom obliehaní hradu a následnom krutom upálení 207 katarov zaživa.

Zastávky na ceste

Od čias Rímskej ríše až do 14. storočia bolo Narbonne dôležitým obchodným uzlom a hlavným mestom provincie Gallia Narbonensis. Blahobyt a bohatstvo mesta zrkadlia zvyšky Via Domitia, gotická katedrála St. Just s najvyšším chórom vo Francúzsku, miestne luxusné paláce a podporujú ho okolité úrodné vinice. Nájdete tu najvýznamnejšie rímske múzeum vo Francúzsku. Pod širokou narbonnskou plážou a vápencovým pohorím Montagne de la Clape leží učupená malebná rybárska a soľná dedinka Gruissan so stredovekou zrúcaninou. Romantiku miesta podporujú storočné drevené koly, na ktorých doteraz stoja na pláži tunajšie domčeky.

Mesto Beziers sa rozkladá na malebnom návrší neďaleko od mora na rieke Orb a vzniklo z rímskej kolónie. V polovici augusta sa tu koná typická oslava, keď sú hnaní labyrintom uličiek Beziers býci. Symbolom mesta je opevnená katedrála St. Nazarie. V miestnom múzeu je vystavený tzv. bezierský poklad. Neďaleké Séte sú považované za Benátky Languedocu.

Iné energie

Vidiek Languedocu oplýva inými krásami. Keď uvidíte pasúce sa kone na zakvitnutej lúke v Lavaldieu, napadne vám, že ste sa ocitli v nebi na Zemi. Lavaldieu je dnes čiastočne zrekonštruovaná pôvodná osada, obklopená 51 hektármi pôdy, s organickými záhradami a sadmi, listnatými lesmi, koňmi, pasienkami plnými divých kvetov a viac ako 80 druhmi motýľov. Je tu vtáčie útočisko s Ligou pre ochranu vtáctva a ich lov je prísne zakázaný.

Táto oblasť s horou Bugarach, zničenými katarskými hradmi, horúcimi prameňmi a silnými zemskými energiami mala vždy tajomnú a posvätnú históriu. Pôsobivé skaly sú dôkazom megalitického pôvodu. Staré kamenné cesty, obložené obrovskými kamennými doskami, pochádzajú z keltských čias a možno nimi kráčali ešte dinosauri. V Lavaldie pôsobili aj rytieri sv. Jána z kríža.

Oblasti Predpyrejení neďaleko od španielskych hraníc trónia hory Cardou a Bugarach. Tú prvú majú v obľube ufológovia. Druhá je špecifická kvôli obrátenému vrcholu do vnútra. Javí sa omnoho vyššia ako 1230 metrov nad morom. Buď sa skrýva v opare hmly, alebo žiari – každý deň inak.

V útrobách skalistých štítov sa skrýva rozsiahla spleť jaskýň, ktoré vraj v minulosti obývali komunity Esénov. Vyviera tu liečivá voda riečky Sals. Je slaná, čo robí neďaleké kúpele Rennes-le-Bain s počtom obyvateľov 171 a celé priľahlé údolie nezvyčajné. Rennes-les-Bains boli známe už v staroveku a podľa archeologických nálezov obľúbené v časoch rímskej kolonizácie. Tradične je tu preto ošetrujúcim lekárom obce historik. Od roku 2007 je to Dr. André Authier.

Rennes le Chateau

Celá oblasť medzi mestečkami Couiza, Quillan a osadou Auriac má výnimočné prírodné krásy. Prítomné energie sú veľmi špecifické a nie každý s nimi súznie, čo treba rešpektovať. Čas tu akoby zostal stáť a vzdialenosti sa zdajú byť nekonečné. Len 3 kilometre od kúpeľov Rennes-les-Bains sa vysoko na kopci nachádza dedinka Rennes-le-Chateau, známa vďaka románom Dana Browna Da Vinciho kód či trilógie Kathleen McGowanovej o Márii Magdaléne. Následne do týchto končín umiestnila autorka Kate Mosse príbeh románu Sepulcher. Aktívnymi spisovateľmi boli aj miestni farári – Henri Boudet z Rennes-les-Bains a súčasne slávny Bérenger Saunière z Rennes-le-Château. Ich objavy a knihy z 19. storočia sa týkajú tunajších pokladov, napr. v Rennes-le-Chateau či Mont Blanchefort.

Výnimočný kostol sv. Márie Magdalény v Rennes-le-Chateau so strážnou vežou a oranžériou je miniatúrnym rajom na Zemi. Prenádherný výhľad do okolia vraj prezrádza tajomstvo alchýmie života – spôsob ako premeniť nielen olovo na zlato, ale aj nečisté na čisté, či hrubé na ušľachtilé. Tento kraj okolo roku 1200 hromadne navštevovali a obývali stredovekí alchymisti, vtedajší vedci, astronómovia, kozmológovia, trubadúri, umelci…

Obyvatelia Languedocu

Pre tunajších obyvateľov je Occitánia trvalým zdrojom inšpirácie a krásy. Zachovávajú prirodzené energetické vibrácie a silu týchto miest. Početných prisťahovalcov a turistov sem priťahuje tajomstvo „ako na Zemi, tak na nebi“.

 

Článok vyšiel v časopise Vitalita 02/2018

Text a foto: Silvia Marisi, www.StastnaRovnovaha.sk