Dnes oslavujeme ďalší SVIATOK V KOLE ROKA – DOŽINKY

Dnes oslavujeme ďalší sviatok v Kole roka – Dožinky/Lammas

Štart augusta patrí v mnohých kultúrach sviatku Dožinky, tradične Lammas, ktorý je spojený s archetypom matky a Zeme živiteľky. Oslavujeme prvú úrodu a žatvu, hojnosť a plodnosť, silu Slnka a ohňa, bohatstvo darov matky Zeme a plodov ľudskej práce. Ide o čas v polovici medzi letným slnovratom a jesennou rovnodennosťou. Vrcholí levia brána a horúca časť roka.

Kelti slávili Lammas bohatou hostinou, ktorá trvala niekoľko dní. Slovania spojili sviatok s oslavou bohyne ŽIVA v podobe zrelej krásnej ženy. Dožinky ukončovali obradom posledného snopu v stodole, ktorý mal zaistiť o rok veľkú úrodu a žatvu. V žiadnom dome nesmel chýbať dožinkový veniec, ktorý plietli dievčatá z obilia, lúčnych kvetov a byliniek, prípadne klasov kukurice. Symbolizoval silu Slnka a ukotvoval plodnosť prírody a hojnosť života.

Môj muž dnes na oslavu Dožiniek upiekol dva domáce kváskové chleby z čerstvo namletej bio celozrnnej ražnej a pšeničnej múky. A pri obede sme si ich maximálne vychutnali. Obaja sme veľkými zástancami návratu lásky a úcty k matke Zemi. Zem nás všetkých napája a živí…

Dožinky môžete osláviť taktiež vytvorením veľkej kytice zo snopov obilia alebo domáceho oltárika so symbolmi hojnosti darov Matky Zeme – v prevládajúcej zlatej farbe so sviečkami a čímkoľvek, čo vo vašom ponímaní predstavuje energiu materstva a najslnečnejšej časti roka. Poďakujte sa za všetko, čo v živote máte a oslávte krásy a bohatstvo života na matke Zemi.

Krásnu oslavu, drahé priateľky a priatelia <3