Ernestína Velechovská: 25 hodín TICHA pre svet v MIERI

Nastal čas pre zásadné rozhodnutie

Ernestína Velechovská je významná duchovná učiteľka a mystička tejto doby. Rodáčka z Trnavy, ktorá detstvo a školské roky prežila v Štúrove, sa hrdo priznáva k rodovým koreňom v Ružindole, Bolerázi a Bielom Kostole. Život ju zavial do Čiech, kde založila a vedie uznávanú Akadémiu Života, ktorú navštevujú nielen Slováci, ale aj ľudia z okolitých krajín. Dlhé roky sprevádza hľadajúcich na ceste poznania života a hlbín ľudskej duše. V súčasnom období avizovaného vzostupu ľudstva iniciuje a spolu s tímom spolupracovníkov v Prahe pripravuje akcie zamerané na posun sveta v mierový, naplnený dobrom a spoluprácou.

Spolu s tímom, ktorý vedieš, ste sa rozhodli zorganizovať veľkú, celosvetovú 25-hodinovú akciu v tichu pre mierový svet. Čo vás k tomu viedlo?

Svet a celé ľudstvo práve prechádza veľmi významnou premenou. Uzatvárajú sa dlhé vývojové cykly, z ktorých si do budúcnosti odnášame mnohé uvedomenia a životné poučenia. A máme slobodu voľby, ako ďalej. Chceme zostať v tom, v čom sme teraz a ďalej získavať poznanie života cez bolesť a utrpenie? Alebo si zvolíme preklik na vyššiu úroveň prežívania, založeného na spolupráci, spolupatričnosti, múdrosti a láske? Sila naladenia 25-hodinovej celosvetovej akcie má schopnosť premeniť kolektívne vedomie ľudstva a prispieť k vytvoreniu podmienok pre jeho výrazný skok.   

Čím sa líši spomínané stretnutie od množstva iných podobných akcií alebo meditácií? V čom je významnejšie?

Obdobné akcie sú väčšinou organizované jednotlivcami ako jednorázové a zúčastňuje sa ich okruh priaznivcov. Našou ambíciou je spojiť sily a vytvoriť v Prahe spoločnú základňu pre ČR a súčasne celosvetovú sieť. Májová 25-hodinová akcia nebude jediná, ďalšie budú pokračovať.

Stretnutie nebude trvať pol alebo dve hodiny, ale celých 25 hodín. A to v úplnom tichu. Prečo?

Meditácie, keď sa sústredíme napríklad na jednu myšlienku, sú samozrejme tiež účinné. Ale stav Ticha je jednoducho povedané “najviac”. Čím viac ľudí je v tichu a čím dlhší čas, tým väčšiu silu vytvoria. Tých 25 hodín súvisí s rotáciou našej planéty, keď sa po 24 hodinách vrátime na rovnaké “miesto” a uzavrieme tak celý okruh. Hodina naviac slúži k ukotveniu procesu a zužitkovaniu vytvorenej sily.  

Môžeš to vysvetliť prakticky? Ako bude akcia prebiehať?

Začneme v sobotu 25. mája dopoludnia návodom, aby ľudia vedeli, ako sa správať, čo v konkrétnych situáciách robiť, a podobne. O 12,00 hodine nastane úplné ticho. Ideálne nielen v zmysle akustickom, ale aj utíchnutiu mysle. Je to výzva, a nie ľahká, pretože v hlavách účastníkov nemusí nastať úderom dvanástej len ticho. V tom prípade odporúčame zamerať pozornosť na príbuzné témy. Napríklad na možnosti, ako žiť obyčajný život v mieri so sebou a ostatnými, čo môžem urobiť, aby sa zlepšil či rozvinul môj vzťah, ako sa môžem “inak” pozrieť na seba alebo druhého človeka, keď sa nemáme radi, čo môžem vo svojom živote zmeniť, aby som bol pokojnejší… Podstatné je stále sa vracať do vnútorného ticha. Je veľmi pravdepodobné, že po takomto opakovanom rozjímaní nastane v človeku významná vnútorná premena. Mnohí účastníci po podobnej akcii vlani na prelome novembra a decembra reflektovali, že sú zrazu iní, slobodnejší a vnútorne šťastnejší.  

Naša skúsenosť zo spomínanej pilotnej akcie je, že v sobotu počas prvých 4 – 6 hodín veľká väčšina účastníkov zotrvala na mieste konania a medzitým si precvičila telo. Medzitým si odskočili na toaletu, napili sa alebo najedli. To je samozrejme možné, všetko opäť v úplnom tichu, bez slov. V priebehu noci sa odporúčalo bdieť, ale bolo v poriadku, keď niektorí účastníci na nejaký čas zaspali. Pre tých, ktorí potrebovali nejakú aktivitu, bolo vo vedľajších miestnostiach pripravené maľovanie mandál, mierové naladenie pri meditatívnej hudbe, ómovanie, a podobne. Takto obdobne to bude prebiehať aj v máji.

V nedeľu bude akcia pokračovať až do 13,00 hodiny. Počas odpoludnia odporúčame zostať v priestoroch akcie a postupne sa vracať do normálneho života. Je možné, že viacerí účastníci prejdú určitým terapeutickým procesom, ktorý bude doznievať dlhšie. Preto je vhodné zaistiť si voľno aj na pondelok.

Pre súčasného moderného človeka je to náročná akcia. Aký význam má osobná účasť?

Je isté, že to bude pre každého nevšedný zážitok. Sila naladenia bude obrovská. Dá sa povedať, že vďaka zvyšujúcim sa vibráciám planéty, počtu ľudí a dĺžke trvania môže byť vytvorená taká sila zjednotenia, aká ešte tu na Zemi nebola. Účastníci môžu dosiahnuť intenzívne zážitky a terapeutický efekt ich účasti sa pravdepodobne vyrovná niekoľkoročnej práci na sebe.

Avšak to najcennejšie spočíva v príspevku každého k zjednoteniu vedomia a k žiadanému posunu v kolektívnom vedomí ľudstva. V tom, že svojim dielom každý z nás prispeje k mierovej a harmonickejšej budúcnosti.

Ako sa majú účastníci akcie vopred pripraviť a čo si so sebou doniesť?

Špeciálna príprava nie je nutná. Ale pre tých, ktorí nemeditujú pravidelne, je dobré, aby si vyskúšali, ako bude reagovať ich telo na niekoľkohodinové ležanie na karimatke či sedení na stoličke alebo podsedáku. Aby si našli polohu, v ktorej sa budú cítiť dobre a ostatných nerušiť.

Voda, čaj a káva budú k dispozícii, ale všetky nápoje a jedlo si treba doniesť pre vlastnú spotrebu so sebou. Ak niekto bude mať záujem podporiť akciu donáškou domácich produktov aj pre ostatných, jeho iniciatíva bude vítaná. Nápoje sa môžu nosiť do sály iba v plastovej fľaši, prípadne termoske. Na konci mája bude už teplo, ale v noci se ochladí, takže zídu sa sveter a teplé ponožky. Pre prvých účastníkov bude k dispozícii zopár stoličiek, diek, podsedákov a vankúšov, ale na noc si treba priniesť spacák alebo vlastnú deku a vankúšik.    

Stretnutie odštartuje Praha v hoteli Step na Malletovej 4, Bratislava sa vzápätí pridá v centre Radosť na Lýcejnej 4, kde bude centrála pre SR.

Začínať a končiť sa bude v Prahe. Rezervácia miesta je nutná vopred. V priebehu akcie sa budú k nám pripájať ďalšie skupiny po svete. Vykonali sme všetky potrebné kroky k tomu, aby sme vytvorili celosvetovú sieť. Pretože len zjednotené vedomie mení osudové prostredie.

Máš nejaký odkaz pre čitateľov blogu Eugenika, ktorí ešte váhajú?

Je doba činov!

Základné údaje k stretnutiu

Kedy: 25. – 26. máj 2019

Registrácia: 11,00 – 11,30 h

Kde: Centrum Radosť, Lýcejná 4, Bratislava 1

Registrácia jednotlivcov a skupín, ktorí sa pripoja k akcii: viaharmonia.sk@gmail.com

Info: www.ViaHarmonia.com a www.StastnaRovnovaha.sk/via-harmonia/

Viac o Ernestíne Velechovskej na: www.Ernestina.cz

Rozhovor vyšiel na blogu vydavateľstva Eugenika.