Ak sa cítite v ostatných dňoch nesvoji, je to úplne v poriadku. V pondelok 27.11. o 10,19 h totiž na Slovensku vrcholí spln Mesiaca na osi Strelec – Blíženci. Najmä tri dni pred splnom sa završujú určité vnútorné procesy, ktoré u citlivých jedincov vystupňujú negatívne emócie, prejavy ochorení a pocity záťaže, nerozhodnosti až plačlivosti. Pozorujte, čo vám prišli povedať, predýchajte ich, prežite naplno a nechajte odísť. Spln v Blížencoch zaťažuje najmä ramená a ruky, priedušky a pľúca, nervový systém a krvné kapiláry. Starajte sa teraz o ne s extra porciou zdravej sebalásky a čo najviac im doprajte relax… Dôležité je úplne sa vyhnúť lekárskym zákrokom.

Koncom novembra bývajú záhrady už pripravené na zimný odpočinok, čo pomáha pôde, pretože v čase splnu by aj ona mala odpočívať. Preto nestrihajte kvety, zeleninu ani živé ploty, nesušte nadzemné časti bylín a nerežte stromy a kríky. Veď to môžete to urobiť neskôr. Vhodné je ale zbierať korene byliniek, ktoré majú teraz najväčšiu silu, i keď nám v tom na väčšine Slovenska bráni prvý bielučký sneh. Pozor na cestách, aby sme si mohli tento magický okamih naplno vychutnať.

Účinky a vplyvy tohto splnu na všetko živé i neživé na Zemi ovplyvňuje aj postavenie Slnka a ďalších planét našej slnečnej sústavy: Slnko, Merkúr a Mars máme teda v ohnivom a šťastnom Strelcovi, Lunu v Blížencoch, Venušu vo Váhach, Jupiter a Urán v Býkovi retrográdne, Saturn a Neptún v Rybách, Pluto v Kozorožcovi. Karty miešajú aj Lilith v Panne, či Chirón a Severný uzol retrográdne v Baranovi. Presne o 27.12. po Vianociach náš čaká posledný tohtoročný spln v Rakovi, avšak už pri tomto splne v Blížencoch sa odporúča pripraviť si sumár a revíziu náročného sedmičkového roka 2023, dôkladne očistiť a odstrihnúť svoj život od všetkého, čo nás ťaží.

Svetlo Mesiaca v splne má veľkú silu, ktorá ovplyvňuje všetko na našej planéte, vrátane človeka. Prináša osvetlenie, naplnenie, možnosť spracovania a posunu našich skrytých aspektov, čo je pre väčšinu ľudí fyzicky a psychicky vyčerpávajúce. Ľudia na sebe môžu pozorovať zmenu nálad a úzkosť. Vplyv vzdušných, aktívnych, spoločenských a tak trochu rozporuplných Blížencov a ich typické vlastnosti nás lákajú urobiť spontánne rozhodnutia a predčasné závery. Preto treba svoje potreby a nové pohľady na veci komunikovať triezvo, bez emócií, fakticky a láskavo. Ideálne je cca 3 dni čo najviac odpočívať, nezačínať nové projekty, u žiakov a študentov počítať s problémami pri učení, robiť veci vedome a vyberať si radšej tie, ktoré nepotrebujú priveľké sústredenie.

Tento spln sa podľa starej indiánskej tradície nazýva Bobrí alebo Mrazivý. Dôvody sú zrejmé – bobry sa počas novembrového splnu pripravujú na zimu a prichádzajú prvé väčšie mrazy. Spln v Blížencoch nás napája na naše Vyššie JA. Pomáha nám uvedomiť si prílišný prílev myšlienok a emócií, ktoré nás zaťažujú. Spojením s naším vnútorným vedením sa môžeme stať pravdivejšími, celistvejšími a múdrejšími. Odhaliť naše talenty, dary a životné poslanie.

Zrodenci vo vzdušnom astrologickým znamením Blížencov veľa premýšľajú, sú vnímaví, spoločenskí a výreční. Často nosia v sebe dve rozdielne osobnosti, ktoré spôsobujú im aj okoliu problémy i zábavu. Majú veľa záujmov a sú činorodí. Snažia sa byť stredobodom pozornosti a dosiahnuť veľa, nedokážu byť dlho na jednom mieste a nemajú radi obmedzenia. Počas obdobia tohto splnu vás tieto aspekty a energia Blížencov pravdepodobne ovplyvnia tak, že u vás dozreje túžba niečo zásadné zmeniť alebo urobiť to, čo ste si doteraz nedovolili, alebo dlho odkladali. Pripomínam, že pravidelne na splnovú noc sa oplatí vyložiť do okna osobné kryštály, aby nám jasne svietili na cestu.

November je mesiac predurčený na prepúšťanie a odovzdávanie všetkého starého, prežitého a nefunkčného, čo nás už len zaťažuje. S novembrovým splnom preto súvisí i zmena plánov a otvorenie sa spontánnosti. To napríklad pomáha zbaviť sa strachu a depresie, prekročiť doterajšiu komfortnú zónu a začať realizovať nové osobné sny. To v praxi znamená nasledovať svoj vnútorný hlas a robiť to, čo človeka baví a dáva mu zmysel. Taktiež byť priateľský, učiť sa nové veci, prestať posudzovať alebo obviňovať iných z negatívnych emócií alebo postojov.

Nezabúdajme, že veci väčšie ako my, súvisiace s evolúciou, nezmeníme. Avšak máme v moci kvalitu nášho života vedome krok po kroku budovať na základe pochopenia univerzálnych zákonov o fungovaní vesmíru, života a spoločnosti, ktoré sa v škole ani TV neučia.. Prvým krokom k tomu je zbavenie sa slepej poslušnosti, nedostatočnosti a malosti, druhým krokom uchopenie zdravého rozumu a svojich jedinečných darov, a tretím ukotvenie pevných pozitívnych životných postojov. Pretože to, čo vysielame a dávame, sa nám vracia, – a to, čo si prajeme, sa nám skôr či neskôr splní. Sme božie deti a máme slobodnú vôľu – takže každý je pánom svojho šťastia a osobného sveta, ktorý si tvorí a zodpovedá zaň.

Afirmácia: Som sám sebou. Som sama sebou.