Loading Events

« All Events

Vedomé privítanie roka 2020 a vstup do NOVÉHO VEKU

27. December 2019 - 2. January 2020

- dobrovoľné

NOVOROČNÁ VIPASSANA

Zážitkový meditačný seminár VIPASSANA je ideálny priestor pre sebapoznanie. Ak potrebujete spomaliť a zresetovať myseľ, Vipassana je možnosťou, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a pokoj.

Čo je Vipassana?

Vipassana patrí medzi najstaršie meditačné techniky a pochádza z Indie. Je to mentálne cvičenie, ktoré ozdravuje myseľ. Pre zdravú myseľ platí rovnaký princíp ako pre zdravé telo. Ak človek túži po zdravom a odolnom tele, pravidelne trénuje. Ak túži po vyrovnanejšej a pokojnejšej mysli, tak medituje.

Vipassana je osvedčenou meditačnou technikou, ktorá sa v autentickej podobe vyučuje v centrách po celom svete. Na tento seminár môžete prísť bez ohľadu na vaše vierovyznanie. Vstupné je dobrovoľné.

 • Prvý stupeň spočíva v tom, že sa účastníci zriekajú a zdržiavajú krádeže,  klamstiev, sexuálnych aktivít, užívania alkoholu a omamných látok v priebehu kurzu. Tieto základné zásady morálky slúžia na utíšenie mysle. Inak by bola myseľ rozrušená a nebola by schopná sebapozorovania.
 • V druhom stupni  človek koncentruje svoju pozornosť na prirodzený, neustále sa meniaci prúd dychu. Vníma ako vzduch vchádza a vychádza cez nosné dierky. Myseľ sa zostruje a stáva sa pozornejšou. Štvrtý deň je myseľ pokojnejšia, sústredenejšia a lepšie pripravená praktikovať samotnú Vipassanu.
 • Tretí stupeň spočíva v pozorovaní pocitov po celom tele a porozumeniu ich prirodzenej podstate. Vytrvalosť vlastnej mysle sa rozvíja tým, ako sa človek učí na tieto pocity nereagovať. Pomocou koncentrácie pozornosti na fyzické pocity, dochádza k hlbokému prepojeniu tela a mysle. Posledný deň kurzu účastníci praktizujú meta meditáciu (meditáciu súcitnej lásky a dobrej vôle), v ktorej zdieľajú čistotu, ktorú v sebe počas kurzu rozvinuli, so všetkými bytosťami sveta.

Čo vám dá praktizovanie Vipassany?

Cestu transformácie prostredníctvom sebapozorovania. Na to, aby človek okúsil skutočné plody Vipassany, je súčasne potrebná aj práca na sebe.

Vipassana má blahodarný vplyv na človeka:

 • Znižuje napätie a úzkosť
 • Rozpúšťa pocity hnevu a násilia
 • Rozvíja toleranciu a empatiu
 • Zvyšuje sebaovládanie
 • Vedie k vyrovnanejšej mysli
 • Odstraňuje mentálne nečistoty
 • Prehlbuje vzťah k sebe samému
 • Buduje väčšiu úprimnost voči sebe samému (čo pre mnohých ľudí nie je samozrejmosťou)

Meditačná prax pomáha človeku vybudovať si väčší odstup od svojich myšlienok, úsudkov a vnemov, ktoré sú zdrojom nespokojnosti a utrpenia.

Vipassana znamená vidieť veci také, aké v skutočnosti sú.

Lektor: PATRICK MONNOT (Francúzsko, ČR, SR)

Vstupné ako odmena pre lektora sú dobrovoľné.

Energetická výmena za priestory a celodenné občerstvenie je 20 eur/deň. Ak sa zúčastníte celého cyklu, tak spolu 100 eur.

Môžete prísť na niekoľko dní alebo najlepšie celý cyklus.

Nutné je prihlásiť sa vopred. Kapacita je obmedzená.

Prihlášky: info@StastnaRovnovaha.sk  

 

 

 

Details

Start:
27. December
End:
2. January 2020
Cost:
dobrovoľné
Website:
www.centrumradost.sk

Venue

Bratislava

Organizer

Patrick Monnot, Silvia Marisi

Details

Start:
27. December
End:
2. January 2020
Cost:
dobrovoľné
Website:
www.centrumradost.sk

Venue

Bratislava

Organizer

Patrick Monnot, Silvia Marisi