VEĽKOLEPÉ RAČIE NOVOLUNIE

VEĽKOLEPÉ RAČIE NOVOLUNIE

V tomto sedmičkovou roku 2023 novolunie v Rakovi nastáva v pondelok 17. júla o 20,30 hodine. Jeho témami sú predovšetkým rodina a domov – a je kľúčové v procese scitlivovania sveta, v ktorom žijeme. Jeho výzvou je kultivácia citov a emócií, rodinných vzťahov a zázemia, starostlivosť o ľudí, ktorých ľúbite, vedomá tvorba bezpečného priestoru, bývania a pravého domova pre zdravý, naplnený život v Novej Zemi – ohlasovanom a predpovedanom Zlatom veku ľudstva, ktoré práve začína.

Astrologické znamenie Raka spájajúce sa s vodným živlom je symbolickým kozmickým lonom. Prináša zrod nových vzťahov a/alebo kvality tých súčasných, inovované vnímanie života a bytia, ako aj nových postojov v rovine rodiny, citlivosti, partnerstva, manželstva, rodičovstva, domu, domova, matky, blízkych, emócií, súcitu, lásky, vzťahov a matky Zeme. Rak je nositeľom citových hodnôt a esenciálne potrebuje bezpečie a ochranu. Preto sa v týchto dňoch môžeme cítiť viac zraniteľní – psychicky, fyzicky, pracovne, zdravotne či finančne.

Tri dni pred a po nove je ideálny čas navnímať si osobnú aktuálnu situáciu, pripraviť a precítiť možnosti zmien, riešení a krok po kroku ich vedome s čistým zámerom integrovať do života. Dôležité je rešpektovať vlastné hranice, identitu, hodnotu, osobnosť i temperament. Uvedomiť si, že moja sloboda končí a začína tam, kde končí a začína sloboda iného.Planéty v znamení Raka – Slnko, Mesiac i Merkúr nás nabádajú, aby sme si v sebe riadne upratali. Usadili sa pevne vo svojom strede, vnútornej sile a harmónii všetkých našich súčastí. K tomu nám bude nápomocný Mars v Panne, Jupiter a Urán sú stále v Býkovi, retrográdny Saturn je v Rybách. K nemu sa do retrográdneho chodu pridal aj Neptún a Pluto v Kozorožcovi.

Vzhľadom k tomu môže ísť v týchto dňoch o veľmi hlboké vnútorné procesy spojené s karmou jednotlivca i celku. Karmou našou alebo ľudí, ktorých máme v rodine. Je tu teda možnosť veľkého progresu, keďže vzťahy určujú kvalitu nášho života, ako sa pohnúť z miesta ďalej – a to nie ako rak jeden krok vpred a dva vzad, ale po pochopení lekcií a skúseností, ich prijatí, spracovaní a (od)pustení radikálne vpred. Opozícia Pluta k Slnku a Mesiacu je veľmi dôležitým motorom k realizácii osobných zmien predovšetkým v oblasti rodiny a bývania. Taktiež v spoločenskom meradle sa dejú veľké posuny, pretože Pluto je planéta hlbokého vnútorného prerodu, transformácie a nevyhnutnej evolúcie. Jednotlivec nemôže zmeniť chod dejín a vývoj vesmíru, ale svojim postojom k prichádzajúcicm zmenám, ktoré ho presahujpú, určuje svoju ďalšiu kvalitu života a „osudu“. Inými slovami, pokiaľ budeme robiť stále tie isté veci rovnakým spôsobom, skončíme na smetisku dejín.

Esenciou vodného znamenia Rak je citlivosť a vnímavosť. S citom si teda vyhodnoťme, kto a čo obmedzuje alebo marí našu schopnosť vnímať, myslieť, komunikovať a žiť náš príbeh a našu osobnú cestu. Chaos súčasného obdobia je možné presvetliť jasnosťou úmyslov a jedno-duch-ým smerovaním v živote.Kľúčové sú odpovede na otázky: Kam práve smerujem? Držím si tento kurz? Čo si prajem? Kde som v tejto oblasti teraz? Z akých dôvodov robím to, čo robím? Čo je možné vykonať pre zlepšenie súčasnej situácie v tejto oblasti? Aký bude môj prvý krok? Pre odpovede na kľúčové otázky je možné navštíviť overeného poradcu, kouča alebo terapeuta.

Keď máme pevné zdravie, počas novolunia doprajme telu, mysli a duši úplný pôst. Dôležitý je pitný režim – teda dostatok čistej vody, zeleninové a ovocné šťavy. A súčasne podstatné obmedzenie cukrov, strukovín a mäsa. Už keď je aktuálnou témou týchto dní citlivosť, pokúsme sa navnímať, že zvieratá (aj tie hospodárske, živoriace vo veľkochovoch) sú naši živí a citliví bratia a sestry, a skúsme sa podľa toho aj správať. Naozaj nám chutí ich mäso plné stresových hormónov následkom ľudskej pažravosti a bezcitného zaobchádzania v šialených podmienkach? A/alebo si môžeme napríklad uvedomiť, že rastliny reagujú na pocity ľudí a energie miesta, či to, že aj kamene, hory a kryštály majú svoje vedomie. Všetci dohromady spoluvytvárame náš živý Vesmír, navzájom sa veeeeľmi ovplyvňujeme a sme prepojení do Jednoty.

Novolunový čas je možné vyplniť príjemnou činnosťou, ktorá dodáva pokoj, uvoľnenie a radosť, lebo nov je štartovacia pozícia a na jeho energiách sa ponesieme ďalej. Ide o okamih konca a súčasne začiatok mesačného cyklu a nasledujúceho pol roka. Tento je dôležitý predovšetkým pre Rakov a ľudí, ktorí majú v Rakovi ascendent, descendent či planéty horoskopu. Otvorenie sa citom, citovosti, citlivosti (nie precitlivelosti) a našim emočným potrebám môže priviať spomienky, ktoré je treba uvidieť novými očami. Uvedomiť si, prijať či odpustiť a prepustiť minulosť, ktorá nás mala niečo naučiť, obohatiť a posilniť. Na tomto svete sme kvôli zážitkom a užívaniu si zázraku a jedinečnosti života, bez pripútanosti na hmotu. Život máme proste plnohodnotne prežiť ako dar a ísť ďalej. S prijímaním – bez sťažovania sa, kritiky, výčitiek, odporu či dokonca nadávok – a s láskou bez podmienok, posudzovaní a očakávaní v srdci. Pretože v každej chvíli nám „osud“ nadelí to, čo najviac potrebujeme pre náš rast, a ak to nechceme vidieť, tak sa v tom budeme točiť dokola, až pokým to nepochopíme a neprijmeme.

Keďže vibrácie novu sú vyživujúce, materské a emočné, doprajme extra starostlivosť, podporu a ochranu sebe a našim najdrahším. Dostatočne sa s nimi zhovárajne a pozorne bez polemizovania, domýšľania či domnienok len vypočujme, čo nám hovoria. Dajme priestor aj našim potrebám, plánom, túžbam a víziám. To, čo sa nám v tomto mesačnom cykle – až do augustového novolunia v Levovi zhmotní, nám bude slúžiť veľmi dlhý čas.Stále viac sa v každodennej praxi skúsne starať o vlastné zdravie. Jeho základom je čistá voda a jedlo bez škodlivých prímesí, ktoré zaťažujú imunitu, telo, myseľ i dušu. Preto je dôležité dať zelenú organickým produktom v bio kvalite alebo od overených pestovateľov.

Prevenciou akýchkoľvek ochorení je zdravý pohyb a odpočinok. Alkohol a drogy nie sú pre vedomý život počas letných dní a večerov potrebné. Radšej vezmime do rúk vydymovadlo, soĺ, vodu či sviečku a energeticky a emočne nimi vyčistime náš domov od starých nánosov a vyčerpaných vibrácií. Nové a čisté energie sú tu, tak ich chyťme za pačesy a buďme zodpovednejší, teda slobodnejší a šťastnejší.Pri správnom uhle pohľadu do zrkadla teda už počas tohto novu nájdeme vhodný smer a návody, ako ďalej. Dôležité je, aby sme zostávali v pravde – tu a teraz – bdelým spôsobom vo vedomej prítomnosti, ktorá jediná má skutočnú tvorivú moc. A konali – rozhovormi, komunikáciou, tvorbou zámerov a jasných vízií.

AFIRMÁCIA: Citlivosť je veľkým darom a obohatením pre mňa i celý svet.

Silvia Marisi Monnot

www.stastnarovnovaha.sk